فطریه مهمان

پرسش: فطریه مهمانی که فقط شب عید فطر مهمان شده است، به عهده کیست؟

پاسخ: در شب عید فطر، شخصی که نان‌ خور صاحب‌ خانه است، فطریه‌اش بر عهده صاحب‌خانه می‌باشد. اما درباره‌ی اینکه نان‌خور به چه کسی گفته می‌شود بین فقها اختلاف نظر است.
اکثر فقها می‌گویند شخص میهمان با یک شب، نان خور محسوب نمی‌شود، اما برخی از مراجع، میهمان در یک شب را هم نان خور شمرده و چنانچه قبل از غروب، وارد منزل صاحب خانه شده باشد، زکات فطره وی را بر عهده صاحب‌ خانه می‌دانند. پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:
مقام معظم رهبری :
میهمان اگر نان خور صاحب ‌خانه محسوب شود کفاره او به عهده‌ی میزبان است مگر اینکه _میهمان_ فطریه را به وکالت از طرف او پرداخت نماید. توجه داشته باشید میهمان با یک شب نان خور محسوب نمی‌شود و فطریه به عهده خودش می‌باشد.
آیت الله مکارم شیرازی :
فطره میهمان بر عهده صاحب خانه نیست، مگر اینکه برای چند شب میهمان او باشد، به طوری که نان خور او محسوب شود.
آیت الله سیستانی :
کسی که تنها براى افطار شب عید دعوت شده نان خور به حساب نمى ‏آید، و فطره‌اش بر صاحب خانه نیست.
آیت الله نوری همدانی:
چنانچه میهمان قبل از غروب وارد بر صاحب خانه شود و آن شب نان خور وی باشد زکات فطره اش بر عهدۀ میزبان است.
آیت الله صافی گلپایگانی :
در فرض سوال بر عهده صاحب خانه است.
آیت الله وحید خراسانی:
فطره میهمانی که پیش از غروب شب عید فطر با رضایت صاحب خانه وارد شده و در وقت وجوب زکات فطره نان خور (شب را در منزل او بماند) او حساب می شود ،‌ بر میزبان واجب است.
آیت الله مظاهری:
زکات فطره مهمان بر میزبان واجب نیست،‌ خواه با رضایت میزبان آمده باشد یا بدون رضایت،‌ پیش از غروب آمده باشد یا بعد از غروب.
آیت الله سبحانی:
فطره مهمانی که پیش از غروب شب عید فطر با رضایت صاحبخانه وارد شده و عرفا نان خور میزبان حساب می شود بر میزبان واجب است.
آیت الله شبیری زنجانی:
اگر مهمان بنا داشته باشد مدتی طولانی مهمان باشد - به طوریکه بدون هیچ قیدی نان خور به شمار آید - فطره اش بر میزبان‌ واجب است، ولی اگر تنها همان شب بیاید واجب نیست.
آیت الله بهجت:
اگر مهمان پیش از برآمدن هلال ماه شوال برای خوردن غذا آمده باشد - ولو بعدا نتواند غذا صرف کند - فطره اش بر میزبان واجب است.
آیت الله فاضل لنکرانی:
به مجرد صرف یک افطاری فطره بر میزبان‌ واجب نیست.
آیت الله تبریزی:
اگر مهمان غذا می خورد و می رود فطره اش بر عهده خودش می باشد ولی اگر نان خور حساب شود یعنی آن شب یا چند روز آنجا می ماند بر میزبان است.

برچسب ها: فطریه , مهمان , زکات , عید فطر , نان خور